W Rwandzie nie istnieje system leczenia bólu przewlekłego – nie ma poradni leczenia bólu ani oddziału opieki paliatywnej. Władze i społeczeństwo rwandyjskie dopiero zaczynają dostrzegać potrzebę tego typu opieki medycznej. Średnia wieku Rwandyjczyków, ich styl życia, a co za tym idzie, choroby cywilizacyjne osiągają powoli poziom spotykany w krajach średnio i wysoko rozwiniętych. Dlatego też przedstawiciel Fundacji Afriquia Jarek Kurak (zaangażowany w wiele medycznych i humanitarnych projektów w tym kraju) został poproszony o pomoc w zorganizowaniu pierwszej w Rwandzie poradni leczenia bólu.
Kurs trwał trzy dni; obejmował wykłady i warsztaty z użyciem technik ultrasonograficznych. Uczestniczyło w nim kilkunastu lekarzy pracujących różnych rwandyjskich szpitalach dla których Szpital Kliniczny w Kigali jest szpitalem referencyjnym. Wykłady obejmowały podstawy rozpoznawania rodzaju, patofizjologii bólu, farmakoterapii, metod inwazyjnych, postępowania w populacji pediatrycznej itp.
To pierwsze spotkanie miało również na celu zdiagnozowanie lokalnych potrzeb i możliwości. Projekt będzie wymagał czasu, nakładu sił i środków, w tym przede wszystkim kolejnych warsztatów i wizyt studyjnych organizowanych przez członkinie i członków PTBB.
Patronat honorowy nad projektem objęło Polskie Towarzystwo Badania Bólu oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.