pod rozporządzeniem dotyczącym leczenia bólu
za www.termedia.pl - Iwona Kazimierska - 23.11.2022
Nowa klasyfikacja chorób ICD-11 zmieniła klasyfikację bólu z objawu na jednostkę chorobową. – Ból pierwotny stał się osobną jednostką kliniczną, którą należy leczyć jak każdą inną chorobę – powiedziała dr Magdalena Kocot-Kępska, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.
Rozporządzenie ministra jest, ale jeszcze nie weszło w życie.
W maju 2018 r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu. W styczniu 2020 r. projekt został ponownie przekazany do konsultacji społecznych. Treść rozporządzenia jest gotowa. Proponowane w nim zapisy zostały zaakceptowane przez wszystkie środowiska biorące udział w dyskusji nad jego kształtem. Niestety, rozporządzenie wciąż nie zostało podpisane przez ministra zdrowia.
O ile ból ostry jest potrzebny, bo spełnia funkcję ostrzegawczo-obronną, o tyle ból przewlekły nie jest do czegokolwiek potrzebny. Ból przewlekły nie ma wartości biologicznej, nie spełnia funkcji ostrzegawczo-obronnej. Staje się źródłem cierpienia i chorobą samą w sobie, którą powinniśmy leczyć tak samo jak każdą inną chorobę – przypomniała dr Magdalena Kocot-Kępska.
Przewlekły ból wpływa na całe życie. Niszczy wiele narządów i sprawia, że osoba cierpiąca wycofuje się z codziennych aktywności. Ból przewlekły zwiększa ryzyko demencji, zaburzeń poznawczych, pogarsza funkcjonowanie mózgu niezależnie od wieku chorego
– Ból inwalidyzuje i w żaden sposób nie uszlachetnia – ocenił dr hab. n. med. Jarosław Woroń, kierownik Zakładu Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum UJ, i dodał, że większość pacjentów, którzy trafiają do lekarza z bólem przewlekłym, bardzo często oprócz niego cierpi również na bezsenność, lęk i depresję, dlatego wymaga spojrzenia całościowego.
zob. więcej: @termedia